NCC Montenegro (u okviru EuroCC2/EuroCC4SEE projekta), u saradnji sa “IT društvom”, organizuje trening “HPC i industrijska saradnja – mogućnosti i perspektive” u sklopu aktivnosti 29. naučno-stručnog skupa Informacione tehnologije – Sadašnjost i budućnost, koji će se održati 29. i 30. maja 2025. godine na Žabljaku.
Cilj ovog dvodnevnog treninga je predstavljanje dostupnih računara visokih performansi (HPC) kao inovativnog alata za unapređenje poslovanja u crnogorskoj industriji. Kroz praktične primjere i diskusije, učesnici će imati priliku da razmotre mogućnosti implementacije HPC-a u svojim kompanijama, identifikuju potencijalne izazove koje mogu da rješavaju, potrebne resurse i uspostave B2B kontakte sa članovima NCC Montenegro.
Nastavak IT2025 konferencije kroz saradnju NCC Montenegro i NVO “IT Društvo”
Uspješna prezentacija Dejana Babića sa Univerziteta Donja Gorica na EuroCC4SEE seminaru koji je organizovao NCC Turkiye. Kao dio projekta EuroCC4SEE, pet zemalja – Turska, Srbija, Crna Gora, Sjeverna Makedonija i Bosna i Hercegovina – udružile su snage kako bi predstavile zanimljivu seriju online seminara pod nazivom: “5 otkucaja inteligencije: AI susreće različite domene”.
Više detalja o rasporedu prezentacija seminara i registracijama možete pronaći na web stranici NCC Turska na sljedećem link-u.
Uspješna prezentacija na seriji seminara, oko 25 učesnika iz 5 zemaljaPrezentovani su primjeri konkretnih upotreba HPC i AI za AI-AGE projekt
Dana 27. maja 2025. godine, Nacionalni centar za kompetencije za HPC u Crnoj Gori organizovao je jednodnevni kratki kurs pod nazivom “Uvod u SLURM na računarskom klasteru”. Ova obuka je osmišljena da upozna učesnike sa osnovama SLURM-a, najčešće korištenog menadžera opterećenja za okruženja računarstva visokih performansi.
Dr. Luka Filipović je održao uvod u računarski klaster UDG-a, SLURM komande.
Kurs je okupio 13 učesnika, uključujući postdiplomske studente, akademske istraživače i nekoliko predstavnika industrije. Učesnici su imali priliku da nauče kako da podnose, upravljaju i prate poslove na HPC sistemu koristeći SLURM kroz kombinaciju teorijskog pregleda i praktičnih primjera.
Enisa Trubljanin predstavila je svoje istraživanje i aktivnosti UDG AI kluba.
Kratki kurs je započeo prezentacijom gđe Enise Trubljanin, gdje je govorila o upotrebi AI i HPC-a u obrazovanju. Fokusirala se na razvoj modela predviđanja za računarski vid. Zatim je dr. Luka Filipović održao prezentaciju o SLURM-u s praktičnim primjerima i demonstracijama na UDG klasteru. Kurs se završio prezentacijom Dejana Babića, koji je opisao Condu i demonstrirao kako se ona može koristiti za kreiranje virtuelnih okruženja za različite HPC eksperimente. Na kraju, Luka i Dejan su razgovarali o postavljanju Jupyter notebook-a na UDG klasteru, njegovoj konfiguraciji i pristupu.
Dejan Babić održao je prezentaciju o Condi i njenoj upotrebi na UDG klasteru.
S fokusom na praktično znanje i scenarije korištenja iz stvarnog svijeta, obuka ima za cilj da podrži korisnike u boljem korištenju HPC resursa za obradu podataka, simulacije i napredne istraživačke zadatke.
Kurs je okupio 13 učesnika: studente, akademske istraživače i predstavnike industrije
Zajedno sa NVIDIA i OpenACC organizacijama, EuroCC2 će biti domaćin treninga “Profiling AI Software Bootcamp” 9. i 10. jula 2025. godine. Trening obuhvata proces i alate potrebne za profiling aplikacija AI i mašinskog učenja kako bi se u potpunosti iskoristili sistemi visokih performansi. Učesnici će naučiti da koriste NVIDIA Nsight™ sisteme, alat za analizu performansi cijelog sistema; analiziraju i identifikuju mogućnosti optimizacije; i poboljšavaju performanse aplikacija kako bi se efikasno skalirale na CPU i GPU klasterima.
Ljudi koji završe kamp se podstiču da se prijave za učešće na predstojećem EuroCC AI hakatonu, koji će uskoro biti otvoren za prijave.
Zbog propisa EuroCC2, generičke ili privatne imejl adrese ne mogu biti prihvaćene. Molimo vas da koristite zvaničnu imejl adresu vašeg univerziteta ili kompanije da biste dokazali svoju pripadnost prilikom prijavljivanja.
Rok za prijavu: 16. jun 2025.
Preduslovi: Osnovno iskustvo sa Python programiranjem, PyTorch.
Format događaja: Online format, komunikacija će se odvijati putem Zoom-a, Slack-a i e-mail.
Računarski resursi: Učesnicima će biti omogućen pristup GPU klasteru tokom trajanja trening kampa.
HPC Srbija je organizovao regionalnu EuroCC4SEE radionicu licem u lice u Beogradu od 20. do 22. maja 2025. Članovi tima NCC Crna Gora učestvovali su na događaju i održali prezentaciju o Nacionalnom centru za kompetencije u HPC Crna Gora.
Predstavnici EuroCC4SEE
Radionica EuroCC4SEE u Beogradu počela je danas pozdravnim govorima dr. Nađe Schauffler iz Centra za računarstvo visokih performansi Stuttgart, dr. Antuna Balaža iz Instituta za fiziku Beograd i prof. Miloša Cvetanovića sa Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Prvi dan radionice fokusirao se na akademske teme, predstavljajući niz prezentacija koje ilustruju primjenu HPC-a, HPDA-e i AI u istraživanju.
rof. dr. Enis Kocan (UCG) održao je prezentaciju o saradnji NCC Crna Gora i malih i srednjih preduzeća.
Prvi dan radionice EuroCC4SEE obilježio je niz zanimljivih prezentacija koje ističu različite primjene računarstva visokih performansi (HPC) u različitim naučnim disciplinama.
dr Bojana Malisic giving a statement for the media
Drugi dan radionice EuroCC4SEE u Beogradu započeo je sesijom usmjerenom na mala i srednja preduzeća, dok je popodnevna sesija uključivala prezentacije o korištenju HPC-a u javnoj upravi. Tokom drugog dana, razmatrane su nove mogućnosti za mala i srednja preduzeća unutar HPC ekosistema. Članovi tima predstavili su strukture podrške usmjerene na to da napredno računarstvo učine dostupnijim manjim preduzećima i istakli studije slučaja inovacija u malim i srednjim preduzećima koje omogućavaju HPC usluge. Popodnevna sesija radionice istakla je uticajne primjene HPC/HPDA/AI u javnoj upravi, pokazujući kako se napredne tehnologije integrišu u javne usluge, praćenje životne sredine i digitalno upravljanje.
Razmjena iskustava i razgovor sa predstavnicima industije
Radionica EuroCC4SEE završena je 22. maja, predstavljajući najbolje prakse koje su podijelili timovi iz regionalnih centara kompetencije. Članovi tima NCC Montenegro učestvovali su u događaju i održali prezentaciju – predstavili su primjere HPC aplikacija u Crnoj Gori s fokusom na razvoj ekosistema za mala i srednja preduzeća i startup preduzeća; o digitalno zrelom IT sektoru, prioritetizaciji PoC-a korištenjem EuroHPC i nacionalnih računarskih infrastruktura, poboljšanju HPC angažmana u akademskoj zajednici itd.
Cilj radionice bio je poboljšanje regionalne saradnje, koordinacija aktivnosti obuke i maksimiziranje utjecaja regionalnih događaja NCC-a na promociju HPC/AI tehnologija i napretka širom jugoistočne Evrope.
Sa zadovoljstvom objavljujemo da je online kurs o brzom inženjerstvu, koji je započeo 7. aprila 2025. godine, uspješno završen!
Kurs, koji je organizovao NCC Montenegro u okviru projekta EuroCC2, privukao je učesnike iz akademske zajednice, industrije i javnog sektora, odražavajući rastući interes za modele velikih jezika (LLM) i praktične vještine potrebne za efikasnu interakciju sa AI sistemima putem brzog inženjerstva.
Tokom kursa, polaznici su istraživali osnove brzog inženjerstva, najbolje prakse za pisanje efikasnih promptova i praktične primjere koristeći najsavremenije LLM-ove. Interaktivni format je podsticao aktivno učenje i pružio učesnicima alate za efikasniju primjenu AI u njihovim domenima.
Zahvaljujemo svim učesnicima na njihovom angažmanu i radujemo se nastavku podrške razvoju vještina u AI, HPC-u i digitalnoj transformaciji kroz buduće mogućnosti obuke.
Ovo je bio drugi put da se kurs održava, čime je ukupan broj učesnika porastao na preko 70.
Kao dio tekućih napora za uključivanje industrije u okviru projekta EUROCC2, Nacionalni centar za kompetencije za računarstvo visokih performansi (NCC Montenegro) posjetio je Centar za finansije u Podgorici.
Ivana, Dejan, Ivan, Tomo i Ilija na sastanku
Dočekali su nas g. Ilija Mugoša, izvršni direktor, i prof. dr. Ivana Katnić, šefica istraživanja i obrazovanja. Tim NCC Montenegro, koji su predstavljali prof. Tomo Popović, mr. Ivan Jovović i g. Dejan Babić, predstavio je ciljeve i usluge projekta EUROCC2, ističući ulogu NCC-a u podršci usvajanju HPC tehnologija u svim sektorima. Tim je podijelio uvide o dostupnoj HPC infrastrukturi, mogućnostima obuke, tehničkoj podršci i pomoći pri podnošenju zahtjeva za pristup nacionalnim i EuroHPC resursima. Diskusija se fokusirala na potencijalnu saradnju u primjeni HPC-a u domenu finansija, uključujući područja kao što su modeliranje rizika zasnovano na podacima, simulacije algoritamskog trgovanja i finansijsko predviđanje poboljšano umjetnom inteligencijom.
Obje strane su prepoznale važnost identifikovanja pravih slučajeva upotrebe i relevantnih skupova podataka koji bi mogli imati koristi od snage HPC-a. NCC Montenegro je izrazio spremnost da podrži Centar za finansije u daljem istraživanju ovih mogućnosti – kroz tehničko vođenje, zajednički razvoj pilot simulacija i pomoć u prelasku sa lokalnih razvojnih okruženja na HPC platforme. Mogućnost primjene HPC resursa i zajedničkih istraživačko-razvojnih projekata naglašena je kao ključni sljedeći korak.
Kao dio šireg napora za analizu operativnih obrazaca u zdravstvenom sektoru Crne Gore, razvijen je prediktivni model za procjenu indikatora vezanih za kvalitet zdravstvenih usluga koje se pružaju građanima na sekundarnom i tercijarnom nivou. Model je u početku obučen na uzorku od 10.000 zapisa, a kasnije je proširen na preko 40.000 zapisa korištenjem HPC klastera na UDG-u, što je omogućilo da se proces obuke završi za manje od jedne minute. Svi zapisi su u potpunosti anonimizirani u skladu s etičkim standardima, a skup podataka je uključivao širok raspon vremenskih, demografskih i institucionalnih varijabli relevantnih za pristup zdravstvenoj zaštiti i obrasce pružanja usluga.
Upotrebna AI i HPC-a za analizu operativnih obrazaca u zdravstvenom sektoru Crne Gore
Model je implementiran korištenjem algoritma Random Forest Regressor, a napravljeni su i dodatni eksperimenti s alternativnim tehnikama modeliranja i transformacijama ciljeva. Osnovna konfiguracija postigla je snažne prediktivne performanse (MAE ≈ 95 sati, R² = 0,87). Iako su log-transformacija i alternativni algoritmi poput XGBoost-a evaluirani, nisu dali poboljšanja u odnosu na početni pristup. Analiza važnosti karakteristika otkrila je da faktori poput mjeseca, dana u sedmici i kliničke jedinice imaju najveći utjecaj na rezultate modela. Odobren je pristup namjenskim računarskim resursima za daljnji razvoj, što omogućava kontinuiranu obuku modela i eksperimentiranje s naprednim algoritmima i metodama optimizacije. Nastavlja se saradnja uz primjenu računarskog klastera na UDG.
Kliknite na sliku da biste saznali više o Exploringu – inovativnom malom i srednjem preduzeću za razvoj softvera iz Crne Gore.