Poziv za pristup AI i aplikacijama zasnovanim na obradi velikih količina podataka – EuroHPC JU Access Call 2024

Ovaj poziv je namijenjen privrednim subjektima, malim i srednjim preduzećima (MSP), startapovima, kao i entitetima iz javnog sektora koji imaju potrebu za pristupom superračunarskim resursima u cilju izvođenja aktivnosti iz oblasti vještačke inteligencije i obrade podataka velikog obima.

Datum početka korišćenja resursa: jedan (1) mjesec nakon datuma presjeka (cut-off).

Trajanje: dodijeljeni resursi se mogu koristiti tokom perioda od jedne (1) godine.

Naredni datumi presjeka: 11 Okt 2024, 22 Nov 2024.

Za više informacija, posjetite: eurohpc-ju.europa.eu ili nas kontaktirajte putem e-pošte: access@eurohpc-ju.europa.eu

Predavanje o vještačkoj inteligenciji i kolektivnoj inteligenciji

U petak, 27. septembra, UDG je ugostio Divyu Siddarth, jednu od 100 najuticajnijih mladih ljudi u oblasti vještačke inteligencije, prema izboru časopisa TIME! Divya je istraživačica u Microsoft Research, u odjeljenju za političku ekonomiju i društvene tehnologije (PEST), i suosnivačica projekta Collective Intelligence Project. Njen rad je fokusiran na korišćenje tehnologije za stvaranje pravednijih društava, sa posebnim naglaskom na decentralizovane tehnologije, vještačku inteligenciju i digitalnu demokratiju. Nedavno je prepoznata kao jedan od ključnih umova koji oblikuju budućnost vještačke inteligencije u službi opšteg dobra! Publiku su činili studenti, istraživači i predstavnici industrije.

Ms Divya Siddarth is one of the 100 most influential young people in the field of artificial intelligence
It was a pleasure to be a part of this discussion. There was over 200 people in the audience
Ms Siddarth is a researcher at Microsoft Research and co-founder of the Collective Intelligence Project

Revolucionisanje poljoprivrede uz pomoć HPC i AI: Primjene u stvarnom svijetu

Na konferenciji Revolucionisanje poljoprivrede uz pomoć HPC i AI: Primjene u stvarnom svijetu predstavljen je projekat AIMHiGH, čiji je koordinator kompanija DigitalSmart. Projekat, realizovan u okviru HPC Fortissimo inicijative i finansiran kroz program Horizon 2020 FF4EuroHPC, nosio je naziv AI/ML omogućeno HPC tehnologijama za edge kamere u farmama nove generacije za uzgoj živine. Stevan Čakić predstavio je iskustva sa projekta AIMHiGH, koji je uveo najnaprednije HPC i AI/ML tehnologije sa značajnim uticajem na sektor živinarstva. Jedno od ključnih dostignuća projekta bilo je omogućavanje nadzora u realnom vremenu i uvida zasnovanih na podacima. Farmeri su dobili pristup neprekidnom, direktnom nadzoru živine putem edge kamera opremljenih AI modelima. Ovi modeli su analizirali snimke uživo i prepoznavali rane znakove bolesti, stresa ili abnormalnog ponašanja, omogućavajući pravovremenu intervenciju. Ova inovacija poboljšala je dobrobit životinja, minimizirala gubitke i unaprijedila ukupnu produktivnost farmi.

Pored toga, projekat je ponudio napredno rješenje za detekciju i prevenciju bolesti. AI modeli razvijeni tokom projekta bili su sposobni da otkriju suptilne znakove bolesti mnogo prije nego što postanu vidljivi ljudskom oku. Ova rana detekcija omogućila je efikasniju prevenciju i kontrolu, smanjila širenje bolesti i dovela do smanjene upotrebe antibiotika, što je pozitivno uticalo i na troškove i na zdravlje životinja. Tehnološka rješenja projekta takođe su pomogla u optimizaciji korišćenja resursa, posebno u pogledu upravljanja hranom i vodom. Zahvaljujući podacima o ponašanju i zdravlju živine u realnom vremenu, farmeri su mogli prilagoditi raspored i količine ishrane stvarnim potrebama, čime su se smanjili otpad i nepotrebna potrošnja resursa. Ovo je ne samo smanjilo ekološki otisak, već i doprinijelo efikasnijim i održivijim praksama proizvodnje.

Presenting HPC and deep learning appraoch

Pristup projekta automatizaciji procesa nadzora i donošenja odluka imao je transformativni efekat na efikasnost proizvodnje. Smanjenjem potrebe za ručnim nadzorom, sistem je omogućio radnicima na farmama da se fokusiraju na važnije zadatke, što je dovelo do većih proizvodnih rezultata uz niže operativne troškove. Još jedna prednost bila je skalabilnost i fleksibilnost tehnologije. Upotreba edge uređaja omogućila je jednostavno raspoređivanje AI modela na različite tipove farmi bez potrebe za skupom infrastrukturom, što je učinilo tehnologiju dostupnom i velikim proizvođačima i manjim farmama, obezbjeđujući širu primjenu u sektoru uzgoja živine. Kroz čitav projekat, saradnja sa ključnim partnerima igrala je važnu ulogu. DunavNET je doprinio ekspertizom u AI, mašinskom učenju, IoT-u i razvoju softvera, dok je Univerzitet Donja Gorica, kroz NCC Crna Gora i Centar izvrsnosti FoodHub, obezbijedio značajno znanje iz oblasti HPC-a. Crnogorske kompanije Mesopromet Franca i Radinović Company aktivno su učestvovale u evaluacionim i pilot fazama projekta, obezbjeđujući njegovu praktičnu relevantnost i uspješnu implementaciju. U cjelini, projekat AIMHiGH je bio u potpunosti usklađen sa prioritetima S3 Strategije pametne specijalizacije Crne Gore, dajući značajan doprinos tehnološkoj inovaciji u sektoru živinarstva, jačanju lokalne ekonomije i podršci održivijim praksama u poljoprivredi.

Discussing experiment results and prospects for future work

Partnerstvo sa DigitalSmart i Recrewty za revoluciju u ljudskim resursima

NCC Crna Gora sa ponosom najavljuje saradnju sa DigitalSmart i Recrewty na primjeni HPC i AI tehnologija za unapređenje upravljanja ljudskim resursima u kompanijama. Ovo partnerstvo okuplja vodeće stručnjake iz oblasti HPC-a, vještačke inteligencije i HR tehnologija kako bi se razvila inovativna rješenja prilagođena industriji ljudskih resursa. Ova inicijativa koristi HPC za razvoj skalabilnih i efikasnih AI modela koji unapređuju HR procese kao što su zapošljavanje, psihometrijska testiranja i donošenje odluka. Recrewty, sa ambicijom da razvije HR rješenja vođena vještačkom inteligencijom, fokusiraće se na integraciju algoritama mašinskog učenja radi poboljšanog procesiranja HR aplikacija. DigitalSmart će doprinijeti svojim znanjem iz oblasti digitalne transformacije i pametnih tehnologija kako bi se osiguralo da novi model bude robustan i sposoban da odgovori na zahtjeve savremenog HR menadžmenta.

Collaboration aimed at the use of HPC and AI tools to advance HR processes

Ključni rezultati ove saradnje uključuju optimizovane AI modele koji efikasnije obrađuju velike HR datasetove uz pomoć HPC-a, skalabilna HR rješenja dizajnirana prema potrebama kompanija, poboljšane kapacitete obrade podataka radi unapređenja donošenja odluka u zapošljavanju i drugim HR oblastima, kao i lokalni i regionalni uticaj kroz razvoj alata prilagođenih nedovoljno zastupljenim jezicima i tržištima. Ovaj projekat je u skladu sa misijom NCC Crna Gora da podstakne tehnološke inovacije u regionu i ističe rastući značaj HPC i AI tehnologija u transformaciji upravljanja ljudskim resursima u različitim industrijama.

HPC u Evropi Podcast

Dobrodošli u podcast „Superračunarstvo u Evropi“ koji realizuju EuroCC i mreža Centara izvrsnosti, gdje ćemo razgovarati o svemu što se tiče superračunara.

Slušajte priče gostiju iz cijele Evrope koji govore o svom radu i daju nam zanimljive uvide u ulogu superračunara u različitim oblastima kao što su nauke o životu, mašinsko učenje, inženjering, nauka o podacima, kvantno računarstvo i još mnogo toga.

U prvoj epizodi slušajte Andersa Dam Jensena, izvršnog direktora EuroHPC Joint Undertaking (EuroHPC JU), kako razgovara sa Apostolosom Vasileiadisom, stručnjakom za komunikacije iz ENCCS, RISE Research Institutes of Sweden, o EuroHPC JU i stanju superračunarstva u Evropi i njegovoj budućnosti.

U drugoj epizodi slušajte Martu García-Gasulla i Filippa Mantovanija iz Barcelona Supercomputing Center, koji sa Sally Kiebdaj iz Centra izvrsnosti za eksaskalnu CFD simulaciju, HLRS – Centar za računare visokih performansi u Štutgartu, razgovaraju o European Processor Initiative i CEEC CoE.

Spotify: https://lnkd.in/dSHmk2Kx
Apple podcasts: https://lnkd.in/dyuBMFyM

EuroCC brošura uspješnih priča 2024

Nova brošura uspješnih priča EuroCC 2024, kreirana u saradnji između CASTIEL-a i Nacionalnih centara kompetencija (NCC), sada je dostupna online!

Uspješne priče predstavljene u brošuri EuroCC 2024 obuhvataju širok spektar sektora, uključujući:

  • IT i softver
  • Prirodne nauke i aeronautiku
  • Životnu sredinu, energiju i poljoprivredu
  • Farmaciju i medicinu
  • Proizvodnju i inženjering
  • Finansije i mobilnost
  • Javni sektor i komunikacije

Ove priče prikazuju postignuća i inovacije u različitim industrijama, ističući širok uticaj EuroCC inicijativa.

Jedna od istaknutih priča odnosi se na saradnju između NCC Crna Gora i crnogorske kompanije Fleka, kroz projekat „Personalizovana softverska rješenja za bankarstvo“. Ovo partnerstvo pokazuje kako lokalne inovacije mogu kreirati prilagođene ML predikcije za bankarski sektor i personalizovani fintech sektor.

Otkrijte inspirativne uspješne priče koje prikazuju inovativna dostignuća širom Evrope.

Vebinar – Revolucionisanje poljoprivrede uz pomoć HPC i AI: Primjene u stvarnom svijetu

Želite li da istražite transformativnu moć računara visokih performansi (HPC) i vještačke inteligencije (AI) u poljoprivredi i saznate više o stvarnim primjerima primjene?

Pridružite se vebinaru „Revolucionisanje poljoprivrede uz pomoć HPC i AI: Primjene u stvarnom svijetu“ u utorak, 24. septembra, od 14:00 do 15:00 CET.

Više informacija i registracija ▶ https://www.sling.si/en/news/ncc-sling-webinar-revolutionising-agriculture-with-hpc-and-ai-real-world-applications/

Članovi tima HPC4S3ME učestvovaće na vebinaru i predstaviti svoja iskustva u razvoju rješenja iz oblasti kompjuterske vizije za preciznu poljoprivredu.